Baksa-hegy

A település keleti irányban, a falu határától 1 km-re található Baksa-hegylátványa fogadja az ideérkezőket. A szőlőhegy rendezett pincékkel, szőlő és gyümölcskertetekkel, valamint természeti adottságaival varázsolja még értékesebbé Taliándörögdöt.

A Baksa honos szőlője a fehér szőlő, főként olaszrizling, ebből készül a különleges „baksai bor”. A hegyen egy több mint százéves műemlék prés is található. Régen mikor a gazdáknak nem volt saját szőlőprésük, mindannyian ennél a nagy, bálványos présnél darálták le a szőlőjüket.

Baksa

Baksa

Taliándörögdön hosszú idő óta minden évben megrendezik a borversenyt. Ez az esemény szorosan kapcsolódik a Baksa-hegyhez, mivel jórészt az itt termelt borok kerülnek bemutatásra. A helyi és a környékbeli gazdák elhozzák a boraikat, amiket a környékbeli szőlővidékeken (Baksa, Foxód, Szőc stb.) Az egész estés program vadhúsos vacsorával kezdődik, utána helyi fiatalok felszolgálják az előre elkészített címke nélküli borokat. A rendezvény alatt a hagyományokhoz hűen minden évben cigányzenészek szórakoztatják a jelenlévőket. Végül eredményhirdetés következik és a közös nótázgatás sem marad el.

A Baksa-hegy kőzetét tekintve dolomit.

Miért érték számunkra?

A Baksa déli lejtője természetvédelmi terület, és védett növényei ma is élnek természetes környezetükben. Ilyen többek között a tavaszi hérics, amelynek élénksárga virágai áprilisban beborítják a domboldalt. Kulturális örökséget is képez, mivel a szőlőtermesztés generációkról generációkra hagyományozódik, az örökül kapott tudáshoz hozzáadódik a fiatalabbak lendülete, és a modernebb eszközök használata. A szüret a régi falusi hagyományokra épülve zajlik, munka közben felcsendülnek dalok, régi történetek hangzanak el. A Baksa – hegy a taliándörögdi lakosoknak sokat jelent. Itt rendezik meg évről évre március 15-én a fáklyás felvonulást, ahogyan régen itt tartották a szőlővirágzás ünnepét is. Illetve a hegyhez kötődő borverseny olyan kulturális esemény Taliándörögdön, mely mind a gazdák, mind az itt élők számára fontos hagyománnyá vált. Létrejötte szorgalmazta, hogy a gazdáknak továbbra is kedve legyen borászattal foglalkozni.