Foxód településrész

Foxód Taliándörögdtől Észak-nyugatara található településrész, a falutól 1 km-re fekszik. Kültelekként nyilvántartott terület. Mára csupán öt házzal rendelkezik, viszont a táj festői szépsége, csendes környezete sok látogatót, kirándulót vonz ide. A településrész értékes színfoltja Taliándörögdnek, lakói vendégszeretőek és lelkesen őrzik a hely múltját, történetét.

Foxód

Foxód

Emlékeink erről a kis településrészről az 1850-es évektől vannak. Abban az időben több ház állt ezen a területen, az itt élő emberek egy kisebb közösséget alkottak. Szőlőműveléssel, birkatartással, gyümölcstermesztéssel, kertgazdálkodással, takarmánynövények termesztésével foglalkoztak. Mindent, amit megtermeltek, és az erdők mezők kincseit is (gyógyfüveket, gombát, bogyós erdei gyümölcsöket) hasznossá tettek maguk számára. Az egyik: Szaller-féle házban malom is működött, melynek meghajtását a felette csobogó vízesés is segítette. A gyümölcsből nem csak bort, pálinkát készítettek, hanem gyümölcsecetet is. Télen, mikor kevesebb munka volt a földeken, illetve az állatokkal, a birkák gyapját és bőrét készítették ki.

Ezen kívül Foxód elején is állt egykor egy malom – a Városi malom.
A szőlőskerteket még ma is művelik a taliándörögdi gazdák. Az Othello és az Izabella szőlőfajták váltak őshonossá, melyekből ízletes és különleges vörösborokat készítenek. A szántóföldek jelentős része mára legelővé vált. A lakatlan házakat erdő veszi körül, az erdőben pedig tisztavizű forrás ered, a patak régen állatok itatóhelyéül szolgált.

Miért érték számunkra?

Egyszerre tárul a szemünk elé: lakott terület, erdő, szántó, legelő, gyümölcsös és szőlőskert is. A természet itt szinte érintetlen, az erdei utak mégis jól járhatóak. Panorámás, lankás dombjairól jól belátható Taliándörögd, a Baksa hegy, Kab-hegy és Öcs is. Lakói vendégszeretőek, szívesen engednek betekinteni mindennapjaikba és a hely múltbeli történeteibe is. Az itteni bor megízlelése különleges gasztronómiai élményt nyújt.